امروز  31 فروردین 1397
اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
حضرت علی (ع) 11:18 - 8 / 5 / 1393 975 بازدید
منابع وهابیت فضایل امام علیّ (ع) را اثبات و زبان و رفتارشان انکار می کند!   

 

 

 

 

 

متن نظر :
در گفت و گو با حجت الاسلام عباس جعفری فراهانی:

منابع وهابیت فضایل امام علیّ (ع) را اثبات و زبان و رفتارشان انکار می کند!

سابقه این دشمنی به خوارج نهروان باز می گردد و در واقع وهابیت تکفیری نیز پیرو همان فرقه افراطی و گمراهی هستند که به ظواهر دین اکتفا کرده و علی بن ابی طالب(ع) که قرآن ناطق بود را کنار گذاشتند.

حجت الاسلام عباس جعفری فراهانی، کارشناس فرق و مذاهب اسلامی در گفتگو با خبرنگار ما با اشاره به اینکه وهابیت، فضایل امیرمومنان (ع) را زیر سوال می برد، اظهار کرد: اساساً وهابیت که سردمدار و رهبر فکری آنها ابن تیمیه و پس از آن پیرو او محمدبن عبدالوهاب است، تمام فرقه های اسلامی به ویژه شیعیان را کافِر، مرتد و خارج از دین دانسته و تنها خود را مسلمان می دانند و بر همین پایه هر مخالفی را واجب القتل و هر نوع مخالفتی را سرکوب می کنند.
وی ادامه داد: این جریان تکفیری تندرو به هر بخش از اعتقادات شیعه، شبهه ای وارد کرده و بهانه جویی می کنند که از جمله آن می توان به فضایل و جایگاه اهل بیت(ع) در این باره اشاره کرد؛ ما شیعیان و پیروان اهل بیت(ع)، معتقدیم امامان معصوم(ع) جانشینان پیامبر اکرم(ص) هستند و همان علم لدنّی و دانشی که خداوند در اختیار پیامبر(ص) قرار داده به جانشینان ایشان از حضرت امام علیّ(ع) تا امام عصر(عج) نیز عطا فرموده است اما وهابیت این مساله را نمی پذیرند و آن را خلاف مبانی دینی و قرآنی خود می دانند.

دبیر شورای کتاب مجمع جهانی اهل بیت (ع) تصریح کرد: اما با تورق تاریخ و تامل در منابع شیعه و اهل سنت می توان به خوبی دریافت که حضرت علیّ(ع) از چنان فضایلی برخوردار بوده اند که نشان می دهد ادعای وهابیت در خصوص حضرت (ص) جز از سر عناد و دشمنی و کینه ورزی نیست.

وی ابراز کرد: در این خصوص تاریخ گواهی می دهد، نخستین فردی که به پیامبر(ص) ایمان آورد و پشت سر ایشان نماز خواند و در ماجراهای مکه و مدینه و جنگ های مختلف در کنار حضرت پیامبر(ص) حضور داشت، حضرت امام علیّ (ع) بود و این بر کسی پوشیده نیست بلکه از فضایل آن بزرگوار محسوب می شود.

حجت الاسلام جعفری فراهانی عنوان کرد: به عنوان مثال در سنن نسائی صفحه 125 جلد پنجم از منابع روائی اهل سنت آمده است؛ أخبرنا الفضل بن سهل قال حدثنی عفان بن مسلم قال حدثنا أبو عوانة عن عثمان بن المغیرة عن أبی صادق عن ربیعة بن ناجد أن رجلاً قال لعلیّ [ع] یا أمیر المؤمنین، لم ورثت بن عمک دون عمک؟ قال : «جمع رسول الله صلّى الله علیه [وآله] وسلم أو قال دعا رسول الله صلّى الله علیه [وآله] وسلّم، بنی عبد المطّلب فصنع لهم مدا من طعام قال فأکلوا حتى شبعوا وبقی الطعام کما هو کأنه لم یمس ثم دعا بغَمر فشربوا حتى رُووا وبقی الشراب کأنه لم یُمس أو لم یَشرب. فقال یا بنی عبدالمطّلب إنی بُعثت إلیکم بخاصة وإلى الناس بعامة وقد رأیتم من هذه الآیة ما قد رأیتم، فأیکم یبایعنی على أن یکون أخی وصاحبی ووارثی فلم یقم إلیه أحد فقمت إلیه وکنت أصغرالقوم، فقال: اجلس، ثم قال: ثلاث مرات کل ذلک أقوم إلیه فیقول اجلس حتى کان فی الثالثة، ضرب بیده على یدی، ثم قال: أنت أخی وصاحبی و وارثی و وزیری، فبذلک وَرِثت بن عمّی دون عمی؛ همان طور که در این روایت مشاهده می کنیم، پیامبر اکرم(ص) حضرت علیّ(ع) را برادر و وارث و وزیر و جانشین خود معرفی می کنند که این مطلب قابل انکار نیست.

حجت الاسلام جعفری فراهانی بیان کرد: همچنین در کتاب "فضائل الصحابة" جلد دوم صفحه 497روایت شده است: حدثنا عبد الله قال: حدثنی أبی، قثنا زید بن الحباب قال: حدثنی حسین بن واقد قال: حدثنی مطر الوراق، عن قتادة، عن سعید بن المسیب، أن رسول الله صلّى الله علیه[وآله] وسلم آخى بین أصحابه، فبقی رسول الله صلّى الله علیه[وآله] وسلم وأبو بکر وعمر وعلی، فآخى بین أبی بکر وعمر ، وقال لعلیّ :«أنت أخی وأنا أخوک»؛ رسول خدا(ص) بین اصحاب خود، برادری ایجاد کردند و تنها ابوبکر، عمر و علی بن ابی طالب (ع) باقی ماندند. رسول خدا(ص) بین عمر و ابوبکر برادری ایجاد کردند و به علی بن ابی طالب(ع) فرمودند:« تو برادر من هستی و من برادر تو».

وی با بیان اینکه از این دست روایات در بین منابع اهل سنت کم نیست و لذا وهابیت نمی تواند فضائل این شخصیت درخشان تاریخی را انکار کند، تاکیدکرد: سابقه این دشمنی به خوارج نهروان(مارقین) باز می گردد و در واقع وهابیت تکفیری نیز پیرو همان فرقه افراطی و گمراهی هستند که به ظواهر دین اکتفا کرده و علی بن ابی طالب(ع) که قرآن ناطق بود را کنار گذاشتند و او را منحرف از دین شمردند و با تهدید و خشونت در جریان جنگ صفّین از حضرت(ع)، خواستند تا پیشنهاد حَکمیت -که توطئه ای از سوی بنی امیه(معاویه) بود- را بپذیرد و با این اقدام خود اختلاف و جنگ و درگیری و دشمنی در میان مسلمانان به وجود آوردند.

وی خاطر نشان کرد: این در حالی بود که پیامبر بزرگوار اسلام(ص) بارها برای امیرالمومنین علیّ(ع) صفات نیکو بر شمرده و فرموده بودند: «عَلِیّ مَعَ الْحَقِّ وَ الْحَقُّ مَعَ عَلِیّ» یا اینکه «أنا مدینة العِلم وعلیٌ بابُها» و تمامی منابع اهل سنت این مطالب را تایید می کنند. اما وهابیت که ادامه دهنده راه خوارج و بنی امیه هستند دست از بهانه تراشی و لجاجت بر نمی دارند و حداقل به منابع خود نیز پایبند نیستند!

این کارشناس فرق و ادیان و مذاهب اسلامی یادآور شد: امروز هم می بینیم که تکفیری های افراطی و پیروان وهابیت و سلفیت به اسم اسلام و با شعار «لا اله الاّ الله» و با حماقت خود و با حمایت استکبار جهانی خون مسلمانان و حتی غیرمسلمانان را در سوریه و عراق می ریزند و به نوامیس آنها هم تجاوز می کنند.

نظرات کاربران 0 نظر