امروز  30 فروردین 1397
اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
داستانهایی از پیامبر (ص) / حضرت محمد (ص) 17:43 - 14 / 10 / 1393 880 بازدید
جبرئيل و نقش انگشتر   

جبرئيل و نقش انگشتر
زيد بن عليّ از پدرش امام سجّاد زين العابدين عليه السلام حکايت نمايد:
روزي پيامبر اسلام صلّي اللّه عليه و آله، انگشتر خود را به امام عليّ بن ابي طالب عليه السلام داد و فرمود: اين انگشتر را نزد حکّاک برده، به او بگو که بر نگين آن: «محمّد بن عبداللّه» نوشته شود.
اميرالمؤ منين عليّ عليه السلام آن انگشتر را گرفت و پيش حکّاک برد واظهار داشت: بر نگين اين انگشتر نقش کلمه «محمّد بن عبداللّه» حکّاکي کَنْده کاري نما.
حکّاک آن را پذيرفت وليکن در هنگام کار، دست و قلم او خطا رفت و به جاي آن نقش «محمّد رسول اللّه» نوشته شد.
هنگامي که امام عليّ عليه السلام خواست انگشتر را بگيرد، دقّت نمود؛ و چون ديد نقش، غير از چيزي است که دستور داده بود، به او فرمود: من چنين موضوعي را نگفته بودم.
حکّاک اظهار داشت: بلي، صحيح مي فرمائي؛ وليکن دستم به اشتباه رفت.
پس حضرت آن انگشتر را گرفت و نزد رسول خدا صلّي اللّه عليه و آله آورد واظهار داشت: يا رسول اللّه! حکّاک آنچه را گفته بودم، انجام نداده ومدّعي است که دستش خطا رفته است.
در اين لحظه پيامبر خدا آن انگشتر را گرفت و پس از دقّت بر آن فرمود: اي عليّ! من محمّد بن عبداللّه هستم، پس چرا «محمّد رسول اللّه» نوشته شده است و سپس انگشتر را به دست مبارک خود نمود؛ و چون صبح شد و بر انگشتر نگاه کرد، ديد زير آن نوشته شده است: «عليّ وليّ اللّه».
پس به همين جهت تعجّب حضرت رسول صلّي اللّه عليه و آله فزوني يافت، در همين بين جبرئيل امين عليه السلام نازل شد و رسول خدا جريان را براي او بازگو نمود.
جبرئيل در پاسخ اظهار داشت: آنچه را که تو خواستي نوشته شود گفتي؛ و آنچه را که ما خواستيم نوشتيم.[1] .

نظرات کاربران 1 نظر
m :
باسلام
مطلب مفیدی در سایت زیر دیدم که کمک میکند به دوستانی که نمیدانند چه چیزی روی نگین خود حک نمایند و به متحیرین دراین زمینه کمک میکند. التماس دعا
http://www.agates.blogfa.com/page/53
38 : 18  -  10 - 11 - 1394