امروز  2 اردیبهشت 1397
اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
نگاهی به تاریخ زندگی حضرت علی / حضرت علی (ع) 16:48 - 19 / 5 / 1391 1659 بازدید
خبر شهادت امام علي(ع) در ماه رمضان  
خبر شهادت امام در ماه رمضان
عصر پيامبر (ص) بود، چند روز به ماه مبارك رمضان مانده بود، پيامبر (ص) مسلمانان را به مسجد دعوت كرد، و در حضور مردم در عظمت و شاءن ماه رمضان سخنرانى نمود، از جمله فرمود: ((شيطان ها در اين ماه ، در بند زنجيرها هستند، از درگاه خداوند بخواهيد كه آنها را بر شما مسلط نكند)).
اميرمؤ منان على (ع) از ميان جمعيت برخاست و عرض كرد: ((اى رسول خدا در اين ماه ، بهترين اعمال چيست ؟))
پيامبر (ص) در پاسخ فرمود: يا ابا الحسن افضل الاعمال فى هذا الشهر، الورع عن محارم الله عزوجل ((اى ابوالحسن ! بهترين اعمال در اين ماه ، پرهيز از محرمات خدا است )).
سپس آن حضرت گريه كرد.
على (ع) عرض كرد: ((اى رسول خدا چرا گريه مى كنى ؟))
پيامبر (ص) فرمود: ((گريه ام به خاطر حادثه ناگوارى است كه در همين ماه بر تو وارد مى شود، گويا مى بينم كه تو در نماز هستى ، و شخصى كه شقى ترين فرد از گذشتگان و آيندگان است ، و همپايه كشنده ناقه حضرت صالح (ع) مى باشد(318) با ضربت خود بر فرق تو مى زند، و محاسنت را با خون سرت رنگين مى كند)).
على (ع) عرض كرد: يا رسول الله و ذلك فى سلامة من دينى ((اى رسول خدا! آيا اين حادثه هنگام سلامت دينم رخ مى دهد!)).
پيامبر فرمود: فى سلامة فى دينك ((آرى هنگامى كه از نظر دينى ، از هرگونه انحراف ، سالم هستى ، اين حادثه رخ مى دهد)).
آن گاه پيامبر (ص) در حضور جمعيت فرمود: ((اى على ! كسى كه تو را بكشد، مرا كشته است ، و كسى كه با تو دشمنى كند با من دشمنى نموده است ، كسى كه به تو ناسزا بگويد به من ناسزا گفته است ، زيرا تو همچون جان من هستى ، روح تو روح من است ، و سرشت تو سرشت من است ، خداوند متعال من و تو را آفريد و برگزيد، و مرا براى نبوت ، و تو را براى امامت ، انتخاب كرد، كسى كه امامت ، انتخاب كرد، كسى كه امامت تو را انكار كند، نبوت مرا انكار نموده است ، اى على !
تو وصى من ، و پدر فرزندانم ، و شوهر دخترم ، و جانشين من در ميان امتم ، هنگام زندگى من و بعد از رحلت من مى باشى ، فرمان تو فرمان من ، و نهى تو نهى من است ، سوگند به خداوندى كه مرا به نبوت مبعوث كرد، و مرا به عنوان بهترين خلق خدا برگزيد، تو حجت خدا بر خلقش هستى ، و امين اسرار او، و خليفه او بر بندگانش مى باشى (319))).
255- خبر از شقى ترين فرد
روزى پيامبر (ص) به على (ع) فرمود:
يا على اشقى الاولين عاقر الناقة ، و اشقى الاخرين قاتلك - و فى رواية - من يخضب هذه من هذا.
((اى على ! شقى ترين پيشينيان همان كسى بود كه ناقه صالح را كشت ، و شقى ترين فرد از آخرين قاتل تو است - و روايتى آمده : و او كسى است كه اين را با آن رنگين كند (اشاره به اين كه محاسنت را با خون فرق سرت خضاب كند(320)(321 )).

نظرات کاربران 0 نظر