سخنانی از امام جواد(ع)در باره نبوت

بازدید : 2310
زمان تقریبی مطالعه : 4 دقیقه
تاریخ : 09 اردیبهشت 1394
سخنانی از امام جواد(ع)در باره نبوت

پيمان خداوند با پيامبران درباره ي توحيد
[10] 1 - صفار آورده است:
علي بن مهزيار از ابو مسافر، روايت کرده که گفت: ابو جعفر امام جواد عليه السلام در همان شبي که بيمار شد و با همان بيماري از دنيا رفت، به من فرمود: اي بنده ي خدا! خداي متعال پيامبري از پيامبران خود را نفرستاده، مگر اينکه در مورد سه چيز از او، پيمان گرفته است، عرض کردم: سرور من! آن سه چيز کدام است؟ حضرت فرمود: اقرار به بندگي براي خدا و يگانگي خداي متعال و اينکه خداي متعال، هر چيزي را که بخواهد، جلو مي اندازد و ما، - اهل بيت - مردمي (يا گروهي) هستيم که هرگاه خداي متعال، دنيا را براي هر يک از ما نپسندد، او را به نزد خود مي برد. [بصائر الدرجات ج4ص501] .
شمار پيامبران
[11] 2 - راوندي روايت کرده است:
عبد العظيم حسني گفت: نامه اي به ابو جعفر - منظور محمد بن علي بن موسي (امام جواد عليه السلام) است - نوشته، راجع به «ذوالکفل» از حضرت سؤال کردم که «اسم» او چيست و آيا از رسولان الهي است؟ حضرت در جوابم نوشتند:
خداي متعال، يکصد و بيست و چهار هزار پيامبر برانگيخت که رسولان ايشان، سيصد و سيزده نفرند، البته ذوالکفل از رسولان است و جايگاه تاريخي او، بعد از «سليمان بن داوود عليه السلام» قرار دارد و او نيز همانند داوود پيامبر عليه السلام در ميان مردم، قضاوت مي کرد و هيچگاه خشمگين نگشت، مگر براي خداي متعال و نام او «عويديا» است و او، کسي است که خداي متعال در کتاب خود، وي را ياد کرده و گفته است: «و بخاطر بياور (اسماعيل عليه السلام) و (أليسع) و (ذوالکفل) را که همه از خوبان بودند.» [قصص الانبیاء ص277] .
چرا پيامبر اکرم امي ناميده شده است
[14] 5 - صفار گفته است:
جعفر بن محمد صوفي گفت: به ابو جعفر، (امام جواد عليه السلام) عرض کردم: اي فرزند رسول خدا صلي الله عليه و اله و سلم! چرا پيامبر اکرم صلي الله عليه و اله و سلم، امي ناميده شده است؟ حضرت فرمود: ديگران چه مي گويند؟ عرض کردم: فدايتان گردم! گمان مي کنند به اين جهت پيامبر امي ناميده شده که چيزي ننوشته است.
حضرت فرمود: دروغ مي گويند، نفرين خدا برايشان باد، چگونه چيزي ممکن است در حالي که خداي متعال در کتاب متقن خويش مي فرمايد: «او، کسي است که در ميان جمعيت درس نخوانده، رسولي از خودشان برانگيخت که آياتش را بر آنها مي خواند و آنها را تربيت مي کند و به آنان، کتاب (قرآن) و حکمت مي آموزد.. [جمعه-2]  و چگونه ممکن است چيزي را که در حداستادي نمي داند به آنها بياموزد؟ به خدا سوگند! چنان بود که رسول خدا صلي الله عليه و اله با هفتاد و دو يا هفتاد و سه زبان، مي خواند و مي نوشت و نام گزاري حضرت به «امي» از آن روست که او، اهل مکه است و مکه از شهرهاي مرکزي و مادر است و اين، گفته خداي متعال در قرآن کريم است که «تا ساکنان ام القري (مکه) و اطراف آنرا بترساني [انعام 92] » [بصائر الدرجات ح1ص245] .
[15] 6 - و نيز گفته است:
از علي بن اسباط و جز او، روايت شده که گفت: به امام جواد عليه السلام عرض کردم: همانا مردم گمان مي کنند رسول خدا صلي الله عليه و اله، خط نمي نوشت و نمي خواند.
حضرت فرمود: دروغ مي گويند، خدا لعنتشان کند؛ کجا اينگونه است؟ در حالي که خداي متعال فرمود: «او کسي است که در ميان جمعيت درس نخوانده، رسولي از خودشان برانگيخت که آياتش را، بر آنها مي خواند و آنها را، تربيت مي کند و به آنان، کتاب (قرآن) و حکمت مي آموزد، هر چند پيش از آن، همگي در ورطه ي جهالت و گمراهي بودند»؛ [جمعه-2]  آيا ممکن است به مردم، کتاب و حکمت بياموزد؛ در حالي که به خواندن و نوشتن، تسلط نداشته باشد؟!
راوي گفت: عرض کردم: پس چرا پيامبر اکرم صلي الله عليه و اله، امي ناميده شده است؟
حضرت فرمود: پيامبر اکرم صلي الله عليه و اله با اين تعبير، به مکه منسوب گرديد و اين سخن خداي متعال است: «تا اهل مکه و مردم اطراف آن را، با پند هاي خود متنبه سازي...» [انعام-92] ؛ خداي متعال از شهر مکه، ام القري (مساوي مادر آباديها) تعبير فرموده، به همين جهت به آن حضرت امي (مساوي منسوب به ام القري) گفته شده است.[بصائر الدرجات ح4ص246] .

دیدگاه های کاربران

هیچ دیدگاهی برای این مطلب وارد نشده است!

ارسال دیدگاه