ماه شعبان

اعمال و قضائل ماه شعبان

ماه شعبان، ماه هشتم از ماه‌های قمری، ماهی بسیار شریف و منسوب به رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم است. پیامبر فرمود: «شعبان ماه من است و ماه رمضان ماه خدا. هر کس یک روز از ماه من را روزه بگیرد، من در قیامت شفیع او خواهم بود». پیامبر ماه شعبان را روزه می‌‌داشت و آن را به ماه رمضان وصل می‌‌کرد».
بازدید : 85
زمان تقریبی مطالعه : 3 دقیقه
تاریخ : 06 فروردین 1399
اعمال و قضائل ماه شعبان

هنگامی که ماه شعبان فرا می‌رسید امام سجاد علیه‌السلام اصحاب خود را فرامی‌‌خواند و درباره فضیلت این ماه سخن گفت. آن گاه می‌‌فرمود: «هر کس برای محبت پیامبر و تقرب به خداوند، ماه شعبان را روزه بدارد، خداوند او را در روز قیامت مشمول کرامت خود می‌‌گرداند و بهشت را برای او لازم می‌شمارد».

بر هر حال علاوه بر روزه که فضیلت بسیاری دارد، اعمال دیگری همچون نماز و اذکار و دعاها و استغفار نیز در این ماه وارد شده است که در کتاب شریف مفاتیح الجنان در فصل اعمال ماه شعبان ذکر شده است. حوادث و وقایع تاریخی فراوانی نیز در ماه شعبان روی داده که مهمترین آن ولادت امام حسین و امام علی بن الحسین و امام مهدی و حضرت ابوالفضل علیهم‌السلام است.

اعمال ماه شعبان

آن چند امر است:

  • اول: هر روز هفتاد مرتبه بگوید: «اَسْتَغْفِرُاللّهَ وَاَسْئَلُهُ التَّوْبَةَ».
  • دوم: هر روز هفتاد مرتبه بگوید: «اَسْتَغْفِرُاللّهَ الَّذى لا اِلهَ اِلاّ هُوَ الرَّحْمنُ الرَّحیمُ الْحَىُّ الْقَیّوُمُ وَ اَتُوبُ اِلَیْهِ» و در بعضى روایات «الْحَىُّ الْقَیُّومُ پیش از الرَّحْمنُ الرَّحیمُ» است و عمل به هر دو خوبست و از روایات مستفاد مى‌شود كه بهترین دعاها و ذكرها در این ماه استغفار است و هر كه هر روز از این ماه استغفار كند هفتاد مرتبه مثل آنست كه هفتاد هزار در ماه‌هاى دیگر استغفار كند.
  • سوم: تصدق كند در این ماه اگر چه به نصف دانه خرمایى باشد تا حق تعالى بدن او را بر آتش جهنم حرام گرداند. از حضرت امام صادق علیه‌السلام منقول است كه از آن جناب سؤال كردند از فضیلت روزه رجب فرمود: چرا غافلید از روزه شعبان؟ راوى عرض كرد: یابن رسول الله چه ثواب دارد كسى كه یك روز از شعبان را روزه بدارد؟ فرمود: به خدا قسم بهشت ثواب اوست. عرض كرد: یابن رسول الله بهترین اعمال در این ماه چیست؟ فرمود: تصدق و استغفار هر كه تصدق كند در ماه شعبان حق تعالى آن را تربیت كند. همچنان كه یكى از شما شتر بچه‌اش را تربیت مى‌كند تا آن كه در روز قیامت برسد به صاحبش در حالتى كه به قدر كوه اُحُد شده باشد.
  • چهارم: در تمام این ماه هزار بار بگوید: «لا اِلهَ اِلا اللّهُ وَلانَعْبُدُ اِلاّ اِیّاهُ مُخْلِصینَ لَهُ الدّینَ وَلَوُ كَرِهَ الْمُشْرِكُونَ» كه ثواب بسیار دارد از جمله آن كه عبادت هزار ساله در نامه عملش بنویسند.
  • پنجم: در هر پنجشنبه این ماه دو ركعت نماز كند در هر ركعت بعد از حمد صد مرتبه توحید و بعد از سلام صد بار صلوات بفرستد تا حق تعالى برآورد هر حاجتى كه دارد از امر دین و دنیاى خود و روزه‌اش نیز فضیلت دارد و روایت شده كه در هر روز پنجشنبه ماه شعبان زینت مى‌كنند آسمان‌ها را پس ملائكه عرض مى‌كنند خداوندا بیامرز روزه‌داران این روز را و دعاى ایشان را مستجاب گردان و در خبر نبوى است كه هر كه روز دوشنبه و پنجشنبه شعبان را روزه دارد حق تعالى بیست حاجت از حوائج دنیا و بیست حاجت از حاجت‌هاى آخرت او را برآورد.
  • ششم: در این ماه صلوات بسیار فرستد.

 

منبع - دانشنامه اسلامی 

دیدگاه های کاربران

هیچ دیدگاهی برای این مطلب وارد نشده است!

ارسال دیدگاه