امروز  4 تیر 1397
اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
مقالات قرآنی / قرآن کریم 17:23 - 15 / 10 / 1390 5200 بازدید
مهجوریت قرآن یعنی چه؟  

رسول اكرم‌درباره مسلماناني كه خواندن و عمل به قرآن را به دست فراموشي بسپارند، مي‌فرمايد: "وقال‌َ الرَّسول‌ُ يـَارَب‌ِّ اِن‌َّ قَومِي اتَّخَذوا هـَذا القُرءان‌َ مَهجورا; (فرقان‌،30) پيامبر عرضه داشت‌: پروردگارا! اين قوم من از قرآن دوري جستند." كساني كه قرآن را به فراموشي بسپارند ـ قرآني كه رمز حيات و وسيله نجات است‌، عامل پيروزي و حركت و ترقي است و همة برنامه‌هاي زندگي در آن وجود دارد ـ به يقين از اين همه مواهب‌، بي‌بهره خواهند بود و حتي براي قوانين مدني و جزايي‌، دست گدايي به سوي ديگران دراز خواهند نمود و با پذيرش سلطه فرهنگي شرق و غرب‌، به زندگي ننگين خود ادامه خواهند داد.

قرآن‌، نسخة شفا بخش همة دردها است‌: "ونُنَزِّل‌ُ مِن‌َ القُرءان‌ِ ما هُوَ شِفأٌ ورَحمَة‌ٌ لِلمُؤمِنين‌َ; (اسرأ،82) قرآن را نازل مي‌كنيم كه شفا و رحمت براي مؤمنان است‌." قرآن‌، نسخة حيات بخشي است براي آن‌ها كه مي‌خواهند با جهل و كبر و غرور و حسد و نفاق به مبارزه برخيزند; نسخة شفا بخشي است‌، براي برطرف كردن ضعف‌ها، زبوني‌ها، ترس‌ها، اختلاف‌ها و پراكندگي‌ها; درماني است‌، براي آن‌ها كه از بيماري عشق به دنيا، وابستگي به ماديات‌، تسليم بي‌قيد و شرط، در برابر شهوت‌ها رنج مي‌برند و براي دنيايي كه آتش جنگ‌ها در هر سوي آن افروخته شده است‌.

پيامبر اكرم‌، در اهميت عمل به قرآن مي‌فرمايد: "هرگاه امور، هم چون پاره‌هاي شب تار بر شما مشتبه و مبهم گشت‌، به قرآن روي آوريد كه آن شفيعي است كه شفاعتش پذيرفته است و شاكي و خصمي است كه شكايتش قبول مي‌شود، هر كه آن را فرا پيش خود قرارش دهد، او را به سوي بهشت كشاند و هر كه پشت سر خود قرار دهد، او را به دوزخ كشاند، قرآن راهنماي به سوي بهترين راه است‌، جدا كنندة ]ميان حق و باطل‌[ است و شوخي نيست‌، ظاهري دارد و باطني‌. ظاهرش‌، حكم و دستور است و باطنش‌، دانش ژرف‌. شگفتي‌هاي دريايش بي‌شمار است و دانايانش از آن سير نمي‌شوند. قرآن‌، ريسمان محكم خداست‌، قرآن راه راست است‌... در قرآن است‌، چراغ‌هاي هدايت و پرتوگاه‌هاي حكمت و قرآن راهنماي به حجت و برهان است‌."( ميزان الحكمة‌، محمد محمدي ري شهري‌، ترجمة حميدرضا شيخي‌، ج 10، ص 4803، دارالحديث‌. ) در برخي آيات و روايات‌، در نكوهش كساني كه كتاب آسماني را رها كرده‌اند، چنين آمده است‌: "واِذ اَخَذَ اللّه‌ُ ميثاَق‌َ الَّذين‌َ اُوتوا...; (آل عمران‌،187) و ]به خاطر آوريد[ هنگامي را كه خداوند از اهل كتاب‌، پيمان گرفت كه حتماً آن را براي مردم آشكار سازيد و كتمان نكنيد، اما آن‌ها آن را پشت سرافكندند و به بهاي كمي‌، مبادله كردند، چه بد متاعي خريدند." هم چنين‌، در آيه 101 سورة بقره‌، آن‌هارا مورد نكوهش قرار داده است‌.

امام جواد7 فرمود: "هر امتي‌، آن گاه كه كتاب آسماني خود را رها كرد و دور افكند، خداوند، علم آن را از آنان گرفت و آن گاه كه دشمنان خود را به دوستي و سرپرستي گرفتند، خداوند آن دشمنان را برايشان ولايت و حكومت داد... ."( ميزان الحكمة‌، محمد محمدي ري‌شهري‌، همان‌، ج 10، ص 4826 / تفسير نمونه‌، آيت اللّه مكارم شيرازي و ديگران‌، ج 15، ص 76 و ج 12، ص 238 ـ 241، دارالكتب الاسلامية‌. )

نظرات کاربران 0 نظر