بهار قرآن، بهار هدایت و روشنگری

بازدید : 2675
زمان تقریبی مطالعه : 8 دقیقه
تاریخ : 12 آبان 1390
بهار قرآن، بهار هدایت و روشنگری
بهار قرآن، بهار هدایت و روشنگری

«شهر رمضان الذی انزل فیه القران هدی للناس و بینات من الهدی والفرقان » (1) «ماه رمضان، ماهی است که قرآن برای راهنمایی مردم، و نشانه های هدایت، و فرق میان حق و باطل، در آن نازل شده است .»

بار دیگر با فرا رسیدن ماه پربرکت رمضان سفره ضیافت الهی پهن می شود . بندگان خدا همه به مهمانسرای حضرت حق دعوت شده اند، مساجد و حسینیه ها و بسیاری از منازل مبارک و نورانی مؤمنان پایگاه پذیرایی از مهمانان خداست . عالمان دین و روحانیان بزرگوار، این واسطه های فیض و نعمت الهی، برای استقبال و پذیرایی از دعوت شدگان الهی کمر همت می بندند و به آهنگ تبلیغ معارف دین و احکام شریعت، رهسپار شهرها و روستاهای میهن بزرگ اسلامی می شوند .

جامعه مذهبی ایران همچون بسیاری از بلاد اسلامی در این ماه روحی پاکتر و ذهنی زلال تر دارد و بیش از دیگر ایام آماده شنیدن پیامهای آسمانی است .

پیامهای خدا، غذای روح و روان انسانهاست . قرآن و سخنان پیامبر گرامی صلی الله علیه و آله و اهل بیت علیهم السلام سالم ترین، مفیدترین، و دلپذیرترین غذای روان و قانون زندگی انسانهاست; بلکه تنها غذای فکری سالم و مفید و دل پذیر و تنها قانون عادلانه در عالم هستی است .

مبلغان گرامی رسالت بزرگ رساندن غذای روحی امت و کل بشریت و پذیرایی مناسب و بموقع از مهمانان الهی را بر دوش دارند و قانون خدا را ابلاغ می کنند .

روحانیت، سخن گوی قرآن و عترت علیهم السلام است و باید پیام خدا و پیامبران و امامان معصوم علیهم السلام را به گوش انسانها برساند .

پیام خدا، پیام عبادت، پیام عدالت، پیام محبت و وحدت است . پیام عزت و خدمت و آزادگی است . پیام استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی است .

دریافت و رساندن دقیق و عمیق پیامهای الهی از بزرگترین عبادات الهی و خدمات اجتماعی است .

شرط موفقیت در ایفای این مسئولیت بزرگ و دشوار، برداشتن پنج گام ضروری است:

1 . اخلاص و قصد قربت;

2 . عامل بودن به احکام شریعت;

3 . شناخت معارف و احکام الهی;

4 . شناخت دقیق مخاطبان;

5 . برنامه ریزی و هماهنگی;

برنامه ریزی جامع

برای کمک به پیام آوران نور، پیشنهادهایی در جهت برنامه ریزی تبلیغی در آستانه ماه مبارک رمضان 1424 هجری قمری تقدیم می شود:

مبلغان گرامی برای ایام ویژه (ایام الله) مثل: شبهای قدر، شب و روز میلاد امام حسن مجتبی علیه السلام، روز جهانی قدس، روز عید فطر با هماهنگی کلیه دست اندرکاران، برنامه ریزی خاص داشته باشند .

برای جلسات سخنرانی، کلاسهای آموزشی، جلسات تلاوت و تفسیر، مراسم دعا و زیارت، بر اساس نیازهای منطقه و آمادگیهای خویش محورهای ثابتی را انتخاب کنند و با تکیه بر قرآن و حدیث و تاریخ اسلام، پیامهای الهی را به گوش علاقه مندان برسانند . یادآوریهای زیر می تواند، در انتخاب عناوین سخن به مبلغان گرامی کمک کند .

1 . در هر جلسه تفسیر، یک سوره کوتاه قرآن کریم با مطالعه قبلی و دقت کامل به روش تفسیر نور مطرح شود .

2 . در هر جلسه سخنرانی یک آیه که قبلا با توجه به نیازها برگزیده شده، مورد تلاوت و ترجمه و تفسیر قرار گیرد .

3 . از سی شب ماه رمضان، هر دو شبانه روز، به گزارش و تحلیل زندگی یکی از چهارده معصوم اختصاص یابد و سخنرانیها، شامل زندگی، مناقب، سیره و تبیین مواضع و اقدامات آنان باشد و دو شب باقیمانده به اهمیت قرآن و عترت یا به مباحث نماز و روزه اختصاص یابد; در این گزینه لازم است تعادل نسبی در توضیح زندگی معصومین علیهم السلام رعایت شود .

4 . معرفی سی کتاب مهم و کلیدی مثل قرآن، نهج البلاغه، صحیفه سجادیه، کافی، تهذیب، من لایحضره الفقیه، استبصار، توحید صدوق، معانی الاخبار، اکمال الدین، عیون اخبار الرضا علیه السلام، ارشاد مفید، امالی صدوق، هر شب یک کتاب همراه با نحوه تدوین و زندگی مؤلف و نمونه های احادیث آن در محافل فرهنگی، کتابخانه ای و دانشگاهی می تواند مفید باشد .

5 . سی چهره برگزیده از راویان نور و یاران معصومین علیهم السلام مثل سلمان، ابوذر، عمار، مقداد، کمیل، مالک اشتر، عبدالله بن عباس، ابن مسعود، حجربن عدی، رشید هجری، عدی بن حاتم طائی، زید بن صوحان، میثم تمار، جابر بن عبدالله انصاری، انتخاب شود و هر شب به بررسی زندگی یکی از آنان اختصاص یابد .

6 . در جلسات ویژه خواهران می توان حقوق و وظایف بانوان، اخلاق همسرداری، آئین تربیت، زندگی بانوان صدر اسلام مانند حضرت فاطمه علیها السلام، خدیجه علیها السلام، ام سلمه، حضرت زینب علیها السلام، نفیسه، حبابه والبیه، فضه، نسیبه و ... را مورد بررسی قرار داد .

7 . قصه های پیامبران مثل آدم، نوح، ابراهیم، موسی، عیسی، یوسف، یعقوب، یونس و سلیمان علیهم السلام می تواند، عنوان سخنرانی در جلسات قرار گیرد و با تکیه بر آیات و احادیث معتبر و کتب دقیق، داستانهای زندگی پیامبران، هر سه یا پنج شب به زندگی یکی از بزرگواران اختصاص یابد .

8 . مبلغان گرامی می توانند، فروع دین یعنی نماز و روزه و خمس و زکات و حج و جهاد و امر به معروف و نهی از منکر و تولی و تبری را محور آموزشی و موعظه قرار دهند و هر سه شب را به یکی از این فروع دهگانه بپردازند .

9 . در برنامه های ویژه جوانان می توان هر جلسه زندگینامه یکی از نائبان عام امام زمان علیه السلام و فقهای بزرگ تاریخ اسلام مثل: شیخ صدوق، شیخ مفید، سید مرتضی، شیخ طوسی، سید رضی، علامه حلی، علامه مجلسی، فیض کاشانی، محدث قمی، امام خمینی قدس سره را محور بحث و گفتگو قرار داد و الگوهای عصر غیبت را به نسل جوان معرفی نمود . کتاب گلشن ابرار و مجموعه ستارگان حرم می تواند در این کار به مبلغان گرامی کمک کند .

10 . در جلسات ویژه بازاریان، مباحث فقهی اصناف و معاملات مثل احکام خرید و فروش، مسائل اجاره و کرایه، رهن و ضمانت، شرکت، قرض، امانت، وکالت را می توان برای عنوان سخن برگزید و احکام آن را با توجه به نیازهای روز تشریح کرد .

11 . برای ادارات، مسائلی مثل وجدان کاری، انصاف، اسراف، حق الناس، رشوه و انواع و احکام آن، بیت المال، رعایت نوبت مردم، مشاوره و همفکری، اخلاق کارگزاران و ارزش خدمت و خدمت رسانی و غیره، می تواند عنوان سخن باشد .

مبلغان و مسائل سیاسی روز

در بخش سیاسی اولویتهای تبلیغی را با توجه به اوضاع سیاسی می توان در مباحث زیر خلاصه کرد:

1 . دشمن شناسی، معیار دوستی و دشمنی، اهداف و روشهای دشمنان، انواع دشمنان، ضرورت هوشیاری، آگاهی، وحدت، و هماهنگی در برابر دشمنان خارجی و داخلی و وظایف مسلمین و راهکار مقابله با دشمن;

2 . نفاق و منافقان، راههای شناخت منافقان، عوامل نفاق، وظیفه دولت و ملت مسلمان در برابر جریان نفاق، روابط کفار و منافقان و راه درمان بیماری نفاق;

3 . انتخابات و معروف و منکرهای انتخاباتی، ضرورت حضور، انتخاب اصلح و معیارهای صالح و اصلح;

4 . نقشه راه و طرحهای دشمنان اسلام برای فلسطین، افغانستان و دیگر کشورهای اسلامی;

5 . مسئله پروتکل الحاقی و عضویت در آژانس منع تکثیر سلاحهای هسته ای (N.P.T) و ضرورت توجه به استقلال کشور و عزت مسلمین;

6 . هماهنگی و همکاری آمریکا و اروپا و جریان نفاق در مقابله باانقلاب اسلامی;

7 . مسئله حقوق زنان و کنوانسیون منع کلیه انواع تبعیض بین زن و مرد و توجه به دو مسئله تفاوت و تبعیض;

8 . نظارت استصوابی، بزرگترین سد در برابر نفوذ منافقان و نامحرمان به مراکز قدرت در نظام اسلامی;

9 . مشکل مرعوبان و غربزدگان در کشورهای اسلامی و تاریخچه و مواضع آنان در کشورهای گوناگون ایران، مصر، پاکستان و ... ;

10 . مرزهای مهر و قهر و مدارا و خشونت و ضرورت قاطعیت در برابر معاندان و منافقان;

11 . وظیفه مسلمانان در برابر هجوم نظامی آمریکا و انگلیس به سرزمین عراق;

12 . مرزهای مذاکره و گفتگو و جاسوسی و فروش اطلاعات به دشمن;

13 . مسئله تروریسم فردی و گروهی و دولتی و حق دفاع انسانها، از جان و مال و آبرو و آزادی و استقلال خویش ;

14 . نقش ولایت فقیه در پاسداری از استقلال، آزادی و اسلامیت و حقوق جامعه .

مبلغان و آفات امروز

خطرات و آفاتی که امروز دنیای اسلام و کشورها را تهدید می کند و مبلغان گرامی باید با تمام توان به مقابله با آن برخیزند، عبارت است از:

1 . تفکر لائیک و اندیشه الحادی;

2 . تفکر سکولاریسم و جدایی دین از سیاست;

3 . اندیشه نسبیت حق و باطل و اختلاف قرائتها;

4 . حاکمیت معیارهای کفر جهانی از طریق نهادهای بین المللی و سلطه عناصر وابسته و مرعوب بر هرم قدرت در بلاد اسلامی;

5 . همزیستی و نرمش در برابر هجوم نظامی استکبار به دنیای اسلام;

6 . کنترل اقتصاد مسلمانان از طریق نهادهای بین المللی و بانک جهانی و سازمان تجارت جهانی;

7 . سرگرم کردن نسل جوان به بازیها و مسابقات کاذب و غفلت آفرین و بازداشتن آنان از مسائل اعتقادی، اقتصادی، سیاسی و علمی;

8 . یاس آفرینی و ایجاد نومیدی از نظام اسلامی در ایران و جهان;

9 . تفرقه افکنی و بدبین سازی نیروهای مؤمن و مسلمان به بهانه های گوناگون;

10 . گسترش فقر و فساد و تبعیض از طریق تصویب قوانین ظالمانه بین المللی و حاکمیت مفسدان و مترفان بر ساختار قانون گذاری جهانی و منطقه ای و نفوذ در مراکز قانون گذاری و تصمیم سازی و سلطه بر سیاست و اقتصاد و فرهنگ بلاد اسلامی .

امروز «ویروسهای » فلسفی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی - همچون ویروسهای مذکور بیش از نیروهای اشغالگر آمریکایی و انگلیسی و پیش از آنان به قلب و مغز تحصیل کردگان دنیای اسلام یورش آورده است .

مقاومت و مبارزه با مهاجمان پیدا و پنهان، نشان حیات و بیداری است . غارتگران فرهنگی همیشه پیشاپیش غارتگران اقتصادی در حرکت اند .

گسترش فرهنگ قرآن و حدیث، ضامن سلامت در برابر همه این آفات و راهکار مقابله با توطئه ماهواره ها، تلویزیونها و رادیوها و تار عنکبوتی جهان گستر و ساختارها و قوانین استکبار حاکم بر دنیاست و ماه رمضان می تواند، تمام تارهای شیطانی را از ذهن و زندگی پاک سازی کند .

«مثل الذین اتخذوا من دون الله اولیاء کمثل العنکبوت اتخذت بیتا و ان اوهن البیوت لبیت العنکبوت لو کانوا یعلمون » (2) ; «مثل کسانی که غیر از خدا را اولیای خود برگزیدند، مثل عنکبوت است که خانه ای برای خود انتخاب کرده; در حالی که سست ترین خانه ها خانه عنکبوت است، اگر می دانستند .»

پی نوشت:

1) بقره/185 .

2) عنکبوت/41 .

دیدگاه های کاربران

هیچ دیدگاهی برای این مطلب وارد نشده است!

ارسال دیدگاه