عید فطر

عيد فطر فرصت ارزنده برای تجديد عهد با اهل بيت(ع) است

ماه رمضان از ارزش‌های مهمی برخوردار است که کسب تقوا یکی از مهمترین ارزش‌ها محسوب می‌شود. خداوند در قرآن می‌فرماید روزه را بر شما واجب کردیم تا تقوا پیشه کنید بنابراین مسلمانان پس از یک سال با ارزیابی اعمال و رفتار خود در ماه رمضان به سوی خدا برمی‌گردند.
بازدید : 807
زمان تقریبی مطالعه : 2 دقیقه
تاریخ : 10 اردیبهشت 1401
عيد فطر فرصت ارزنده برای تجديد عهد با اهل بيت(ع) است

حجت الاسلام عباس جعفری فراهانی 

ماه رمضان و رسیدن به تقوا

ماه رمضان از ارزش‌های مهمی برخوردار است که کسب تقوا یکی از مهمترین ارزش‌ها محسوب می‌شود.

خداوند در قرآن می‌فرماید روزه را بر شما واجب کردیم تا تقوا پیشه کنید بنابراین مسلمانان پس از یک سال با ارزیابی اعمال و رفتار خود در ماه رمضان به سوی خدا برمی‌گردند.

انسان‌ها باید درجات تقوا را افزایش دهند و به خودداری و مواجهه باگناه بپردازند.

 

اهمیت توجه به قرآن در ماه رمضان

 مسئله دوم در بحث روزه اهمیت قرآن است بنابراین برگشت به قرآن و توجه به دستورات قرآن مهم است و در پایان ماه رمضان مسلمانان باید با قرائت قرآن نگاه جدیدی به دستورات دینی پیدا کنند.

مسلمانان با قرائت قرآن از دستورات خداوند در بخش‌های مختلف مانند خودشناسی، پیامبر شناسی، امام‌شناسی و تاریخی الگوبرداری می‌کنند که دستاورد مهمی است که از ماه رمضان دریافت می‌کنیم.

اهمیت عید سعید فطرو توجه به اهل بیت علیهم السلام 

 در این عید مسلمانان پس از یک ماه تمرین روزه‌داری و خودداری از گناهانی مانند غیبت، تهمت و نگاه به نامحرم، غفلت نسبت به دستورات دینی، پرداختن به اقامه نماز، مسئله روزه و حج می‌توانند خود را ارزیابی کنند.

اگر افراد پس از طی این مراحل می‌توانند عید و جشن برگزار کنند و در قنوت نماز عید فطر نیز ذکر شده که این عید برای محمد(ص) و آل محمد قرار داده شده بنابراین این عید توجه مجدد به اهل بیت(ع) است که ارزش و برکت بزرگی محسوب می‌شود.

بخش مهمی از جهان اسلام یعنی اهل سنت از توجه، شناخت و اهمیت اهل بیت(ع) در معارف دینی غافل هستند.این امر در بین اهل سنت وجود ندارد ولی در معارف پیروان اهل بیت(ع) و شیعیان اثنی عشری این توجه وجود دارد و به تجدید پیمان و عهد با اهل بیت(ع) می‌پردازند و ارادت و تقرب به آنها دارند.

پیامبر اکرم(ص) اجر پیامبری خود را در تقرب به اهل بیت(ع) قرار داده‌اند بنابراین مسلمانان باید مودت به اهل بیت(ع) داشته باشند.

وحدت مسلمانان و وحشت دشمنان در عید سعید فطر

مسلمانان در اقامه نماز عید وحدت کلمه دارند بنابراین جمعیت بی‌نظیری در عید فطر جمع می‌شوند که خوف دشمنان را به همراه دارد. دشمنان اسلام، استکبار جهانی و صهیونیست‌ها که با معارف دینی و قرآن مخالف هستند با مشاهده مسلمانان وحشت‌زده می‌شوند.

اگر مسلمانان اتحاد داشته باشند با اتحاد خود می‌توانند از جمعیت مسلمانان فلسطین حمایت کنند که دشمنان از این امر هراس دارند.

دیدگاه های کاربران

هیچ دیدگاهی برای این مطلب وارد نشده است!

ارسال دیدگاه