چگونه بعد از دعوا آشتى کنيم ؟

بازدید : 7619
زمان تقریبی مطالعه : 5 دقیقه
تاریخ : 12 آبان 1390
چگونه بعد از دعوا آشتى کنيم ؟

چگونه بعد از دعوا آشتى کنيم ؟

دعوا را از دو جنبه مورد بررسى قرار مى دهيم :

مسلماً اگر در زمان بحث ، دعوا شدت زيادى نداشته باشد و صبر بيشترى به خرج دهيم ، آشتى کردن ساده تر خواهد بود . اما در جنبه ى دوم اگر دعوا شدت بيشترى داشته باشد و به يکديگر ناسزا بگويم يا در حين دعوا حتى يکديگر را بزنيم ، اين رابطه را به سختى مى توانيم برقرار کنيم يا حتى زمانى که اين رابطه برقرار شد ، ديگر آن صميمت سابق را ندارد و مثل چينى ترک خورده اى مى باشد که با يک ضربه کوچک براى هميشه مى شکند ... هميشه اين موضوع را هنگام دعوا به خاطر داشته باشيد ؛ تا حدى جلو برويد که جايى براى بازگشت داشته باشيد و به قول ما ايرانى ها همه پل هاى پشت سر خود را خراب نکنيد که ديگر راهى براى بازگشت نداشته باشيد .

اولين گام آشتى کردن اين است که بپذيريم همه انسان ها نظرات مختلفى نسبت به يکديگر دارند و قطعاً ما و شخصى که با او نزاع داشته ايم نيزداراى عقايد متفاوتى هستيم و نظرات يکديگر را ـ حتى متفاوت ـ قبول کنيم و براى صحبت هاى يکديگر ارزش قايل شويم . مهمتر اينکه بعد از دعوا به دنبال انتقامجويى نرويم و به دنبال اين نباشيم که بعد از دعوا ، با صحبت ها يا رفتارمان ديگرى را تحقير کنيم يا قصد آزار او را داشته باشيم . به جاى اين کارها به تفاهم برسيد و با يکديگر سازش کنيد . حالا چند دليل را با هم بررسى مى کنيم تا به جوابى برسيم که بتوانيم از اين ماجراها جلوگيرى کنيم :

1 ـ دلايل دعوا و نزاع :

از خودتان علت اصلى دعوا را بپرسيد . گاهى وقت ها دلايل دعواها خيلى ساده است ، اما به دليل صبر و تامل زياد روى اين مسايل ، تبديل به مشکلاتى عميق مى شوند و به نظر غير قابل حل مى شوند . براى همين بايد زمانى که به اين مشکلات ساده بر مى خوريم و به جاهاى بغرنج نرسيده است ، آنها را حل کنيم . اما چطورى حل شان کنيم ؟ با گفتگو ، اما گفتگويى بدون هيچ گونه دعوا و قصد و نيت انتقام گرفتن يا تحقير طرف مقابل .

پس با چه نيتى ؟ فقط به اميد اينکه بتوانيم آن را حل کنيم و به روابط سابق خود با خوبى و خوشى ادامه دهيم .

2 ـ اعتماد به يکديگر :

آشتى کردن با ديگرى ، هرگز به اين معنا نيست که ديگرى شکست خورده است يا نظر او کاملاً اشتباه بوده و اين شماييد که حرف درست را زده ايد . هنگامى که قانع شديد رابطه را ادامه دهيد ، بايد بدانيد که طرف مقابل تان را همان جورى که هست قبول کنيد ، تا هنگامى که دوباره چنين موضوعى پيش آمد ، ديگر ناراحت نشويد و بدانيد که رفتار او هميشه بدين سبک است . نکته ديگر اينکه هميشه حق با شما نيست .ارتباط با ديگران مسلماً مهمتر از آن است که در روابط خود به دنبال مقصر بگرديد زيرا اشخاصى که اينگونه هستند ، بعد از اين که مقصر را پيدا کردند ،مدام عادت دارند به او بگويند : « تو اشتباه کردى ، تو اين کار را انجام دادى » و خودشان باعث قطع رابطه مى شوند . براى بازگشت ، آشتى و مصالحه کردن بايد قبول کنيم يکديگر را همان طورى که هستيم بپذيريم و هيچ يک برتر از ديگرى نيست .

3 ـ از لحاظ روحى خود را براى آشتى آماده کنيد و بعد پيش برويد :

اگر احساس مى کنيد که حتى يک درصد براى سازش آمادگى نداريد به هيچ وجه پيش نرويد ، زيرا ممکن است صحبتى شود و شما کنترل خود را از دست دهيد و اوضاع از اينکه هست بدتر شود . براى همين گفته مى شود که از لحاظ روحى آمادگى کامل داشته باشيد و بعد جلو برويد . شما از خود گذشتگى کنيد و عليرغم تمامى هيجانات منفى که شما را از اين کار منع مى کند ، باز هم به سمت طرف مقابل برويد . اين کار شما باعث مى شود که او از کرده ى خود پشيمان شود و ارزش شما را بهتر درک کند . در دعواها به تنهايى پيش نرويد و قضاوت پيش از موعد نداشته باشيد و مانند نوجوانان پرخاشجو و يکه تاز نباشيد . شما بايد فرقى با نوجوانان داشته باشيد يا نه !

4 ـ اثر کلمات که در روابط استفاده مى کنيد نقش به سزايى دارد :

اينکه کسى قادر باشد به وسيله ى صحبت کردن رابطه برقرار کند خوب است ، اما بايد در صحبت هاى خود دقت کنيد و بدانيد چه کلمه اى را در کجا به کار ببريد . راههاى زيادى براى برقرارى رابطه وجود دارد ، مثلاً کارهايى که با استفاده از اجزاى صورت يا بدن خود انجام مى دهيد . براى مثال با رئيس يا دوست تان دعوايى داريد ولى به دليل احترام زيادى که براى او قايل هستيد يا مقام بالايى که آن شخص دارد ، نمى خواهيد با او وارد بحث و جدل شويد . براى همين هنگامى که او بر مى گردد و در واقع از ديد او خارج هستيد و قادر به ديدن شما نيست ، براى او شکلک در مى آوريد . او اين حرکت شما را نمى بيند و حتى روحش نيز از اين کار خبر ندارد ، ولى شما به نوعى با اين کار خود که براى او شکلک درآورده ايد يا به او دهن کجى کرده ايد يا هر کار ديگرى که با اجزاى صورت يا بدن تان انجام مى دهيد ، باعث مى شود که از درون احساس خوبى داشته باشيد و از همه مهمتر اين احساس را داريد که با اين کار ، خود را از درون ارضا کرده ايد .

5 ـ نوع آخر مخصوص دعواهاى همسران است :

همسران با يکديگر دعوا دارند اما دوباره در اين جا متذکر مى شويم هنگامى که مى بينيد کار دعوا دارد بالا مى گيرد و به قول ما ايرانى ها :«کار دارد به جاهاى باريک کشيده مى شود » خود را کنار بکشيد و اجازه ندهيد دعوا بالاتر رود و در همان جا به بحث تان خاتمه دهيد .

کار فوق العاده سختى است ، اما خشم خود را پنهان کنيد و اجازه ندهيد که همسرتان متوجه شود هنوز ناراحت و عصبانى هستيد تا او هم مصمم شود و دعوا را به پايان رساند . هنگامى که گفتگوى تان به دعوا رسيد ، ادامه اين گفتگو فايده اى ندارد و هر لحظه موقعيت و حريم هايى که در زندگى مشترک بين همسران وجود دارد را به مخاطره مى اندازد . به همسر خود نشان دهيد عليرغم تمام اشتباهاتى که ممکن است انجام دهد ، باز هم او را دوست داريد . اين روشى است براى اينکه به او بگوييم که واقعاً قصد آشتى کردن داريم .

منبع:مجله خدايا کمکم کن،شماره 6 به نقل از سایت آل البیت

دیدگاه های کاربران

هیچ دیدگاهی برای این مطلب وارد نشده است!

ارسال دیدگاه