رجب ماه خالی شدن از سنگینی گناه است

بازدید : 2944
زمان تقریبی مطالعه : 4 دقیقه
تاریخ : 04 خرداد 1391
رجب ماه خالی شدن از سنگینی گناه است
 


استاد حوزه علمیه گفت: اولین شب جمعه ماه رجب که لیله الرغائب (شب آرزوها) نام دارد دارای اعمال و فضیلت زیادی است.
منبع خبر: www.rasanews.ir


حجت الاسلام حبیب الله فرحزاد، استاد حوزه علمیه با اشاره به آغاز ماه رجب گفت: انسان باید همواره به خدا حسن ظن داشته باشد. امام باقر(ع) می فرماید: در کتاب جدم امیرالمومنین(ع) یافتم که پیامبر روی منبر فرمودند: قسم به خدایی که جز او خدایی نیست، خدا به هیچ مومنی خیر دنیا و آخرت را عطا نمی کند مگر اینکه به خدا حسن ظن و گمان نیک ببرد، حسن خلق و اخلاق خوش داشته باشد و غیبت مردم را نکند. و قسم به خدایی که جز او خدایی نیست، مومنی را بعد از توبه و استغفار عذاب نمی کند مگر این که به خدا سوء ظن داشته باشد و اینکه اخلاق بد داشته باشد. و قسم به خدایی که جز او خدایی نیست، هیچ مومنی به خدا گمان خوب ندارد مگر اینکه خدا به گمان خوب او عمل می کند. خدا کریم و بزرگوار است، حیا می کند که بنده ای که گمان خوب به او دارد و به او امید بسته، خلاف گمان او عمل کند.
 
وی ادامه داد: هرچه می توانید بر گمان خوب به خدا سرمایه گذاری کنید که در آن ضرری نیست، تلقین در ایجاد روحیه مثبت و منفی بسیار موثر است. چون ما با باورهایمان زندگی می کنیم، تلقینی که بر مرده تاثیر دارد امکان ندارد که بر زنده تاثیر نداشته باشد.
 
این کارشناس مسائل دینی با اشاره به این که خوشبین بودن در بسیاری از روایات آمده است، بیان داشت: امام حسن عسکری می فرماید: خوش بین باشید حتی به یک سنگ، به خلقت خدا خوش بین باشید (البته این خوش بینی در مورد انسانها متفاوت است.) مخلوقات خدا لشکر او هستند. پس به آنها خوش بین باشید.
 
وی با اشاره به این که هر چه می توانید در مورد خوش بینی به خدا تلاش کنید و زبان و دل را به خیر کنید و همیشه سعی کنید تلقین و فال خوب بزنید، اظهار داشت: خسرو پرویز، شاه ایران در صدر اسلام نامه پیامبر(ص) را پاره کرد و مقداری خاک به عنوان جواب فرستاد. قاصد عمل خسرو پرویز را برای پیامبر اسلام(ص) توضیح داد. پیامبر عمل او را به خیر تعبیر کرد و فرمود: وقتی نامه را پاره کرده خداوند ملکش را پاره می کند، و وقتی خاک را برای ما فرستاده خدا ملکش را تحت ولایت ما قرار خواهد داد.
 
حجت الاسلام فرحزاد ماه رجب را دارای فضیلت بسیار دانست و گفت: از این ماه تعبیر به شهر الله اکبر شده است. این ماه و ماه شعبان برای پاکسازی و آماده شدن برای ورود به ماه رمضان است. رجب ماه تخلیه، شعیان ماه تحلیه و ماه رمضان ماه تجلیه است.
 
وی با اشاره به وجه نامگذاری ماه رجب به ماه تخلیه گفت: به خاطر اینکه انسان در این ماه از گناه خالی می شود، رجب ماه استغفار است. همانطور که حضرت علی(ع) و مولود این ماه، خانه کعبه را از بتها خالی کرد انسانها در این ماه دل از گناه خالی می کنند .
 
حجت الاسلام فرحزاد ادامه داد: در این ماه زیاد استغفار کنید البته اگر حق الناسی بر گردن دارید آن را ادا کنید تا بخشیده شوید چرا که واجبات قبل از مستحبات است، این ماه، ماه پاکسازی است و خدا با شما مهربان است، برای همین یکی از اعمال مهم این ماه استغفار است.
 
این مبلغ حوزه علمیه اظهار داشت: روزه در ماه رجب بسیار توصیه شده و در روایات آمده کسی که یک روز در این ماه روزه بگیرد خداوند یکسال آتش را از او دور می کند و اگر سه روز روزه بگیرد بهشت بر او واجب است. حتی اگر کسی روزهای قضای خود را در ماه رجب بگیرد از ثواب بی بهره نخواهد بود.
 
وی ادامه داد: از دیگر اعمال این ماه بسیار «لا اله الا اله» گفتن است، کسی که 1000 بار لا اله الا اله بگوید خدا صد شهر در بهشت برای او بنا می کند.
 
این کارشناس مسائل دینی قرائت سوره توحید و خواندن دعاهای وارده در ماه رجب را از دیگر اعمال رجبیه خواند و گفت: اولین شب جمعه ماه رجب که لیله الرغائب (شب آرزوها) نام دارد دارای اعمال و فضیلت زیادی است. اعتکاف در روزهای 13، 14 و 15 رجب و زیارت حضرت علی بن موسی الرضا(ع) که ثواب آن برابر 1 میلیون حج قبول و زیارت عتبات عالیات که در این ماه وارد شده است

دیدگاه های کاربران

هیچ دیدگاهی برای این مطلب وارد نشده است!

ارسال دیدگاه